Prečo sa pri studenom štarte a prevádzke zvyšuje spotreba?

Elektronika motora tým, že obohacuje zmes vyšším podielom paliva, uľahčuje štartovanie hlavne v zimnom období. Na druhej strane sa tým zvyšuje spotreba, ktorú znásobuje aj tuhší motorový olej.

Ako jazdiť so studeným motorom?

Bez ohľadu na ročné obdobie je potrebné ,hneď po naštartovaní,  vyhýbať sa zbytočnému namáhaniu motora. To znamená prehnane nezvyšovať rýchlosť a otáčky. Opotrebovanosť súčiastok, hlavne v zime, sa zvyšuje pri nedodržaní vyššie uvedených pravidiel. Odborníci odporúčajú zo začiatku jazdiť na nižšom prevodom stupni a pri nižších otáčkach.

Prečo studené auto nevypína motor na križovatke?

Pokiaľ je vozidlo vybavené systémom štart-stop,  táto funkcia je pri teplotách tesne nad nulou vyradená. Rovnako je to v prípade, ak napätie batérie klesne pod 12,4 volta. Motor beží ďalej, čo prispieva k jeho ochrane a okrem toho sa nevybíja batéria.

Ako predchádzať problémom pri zamŕzaní súčastí karosérie

Počas mrazov môže dôjsť k zamrznutiu tesnenia dverí a zámkov. Vhodným riešením je zámok a tesnenia premazať prípravkom na to určeným. V takýchto prípadoch sa využíva glycerín či silikónový sprej. V opačnom prípade môžete poškodiť tesnenie dverí.  Ak je to možné, v zimnom období je potrebné nepoužívať ručnú brzdu. Tá totiž môže primrznúť a vy sa nemusíte pohnúť z miesta.

Motor potrebuje pravidelné zahrievanie

Najmä počas mrazov je potrebné motor zahrievať jazdou pri nižších otáčkach. Pri dlhodobom statí sa odporúča auto občas naštartovať. Ideálne je, ak dosiahnete prevádzkovú teplotu. Nič nepokazíte ani tým, pokiaľ po naštartovaní necháte motor niekoľko minút bežať pri voľnobežných otáčkach.

V zime batéria trpí menej!

Paradoxne, batéria trpí viac v letných dňoch ako v zime. Pokiaľ je v batérii správna hustota a hladina elektrolytu, nemáte sa čoho obávať ani v mrazoch. Bez obáv môžete byť pri kúpe nového auta, keďže vtedy je batéria plná.

Pokiaľ chcete, aby vám vaše auto dobre slúžilo, je potrebné venovať mu, najmä v zime, zvýšenú pozornosť. Pri kúpe vozidla od nás, vás týchto starostí radi zbavíme, keďže v cene mesačnej splátky je zahrnutý celkový servis.  Výhodou je tiež kúpa vozidla od nás bez akontácie. Okrem iného sa  AUTO-RADCA postará aj o celoročnú údržbu. Kontaktovať nás môžete cez formulár alebo na telefónnom čísle 0948 166 600. Viac informácii na www.auto-radca.sk.

Budeme radi, ak sa nám ozvete, obratom sa vám budeme venovať. Nájdeme pre vás tie najvýhodnejšie možnosti.